Niezwykła baśń filozoficzna – Tygrysica i Akrobata

Baśnie to ten rodzaj literatury, który przypadnie do gustu czytelnikowi w każdym wieku. Młodym wielbicielom słowa pisanego otworzy okno na świat i uruchomi wyobraźnię, a dorosłym udowodni istnienie wewnętrznego dziecka. Właśnie w księgarniach ukazała się niezwykła baśń filozoficzna, zatytułowana Tygrysica i akrobata. Zapowiada się obiecująco. Skusicie się?


Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własną drogę – niekoniecznie tą wyznaczoną przez Matkę, naturę i tradycję. Do celu swoich poszukiwań zbliża się, gdy staje oko w oko z człowiekiem – tą najbardziej niebezpieczną, ale i fascynującą istotą.

Susanna Tamaro z lekkością i wielkim talentem literackim snuje na poły filozoficzną bajkę, po którą mogą sięgnąć tak dzieci, jak i dorośli czytelnicy. Przygody Tygrysicy i napotykanych przez nią bohaterów – ludzkich i zwierzęcych – kryją w sobie opowieść o uniwersalnych wartościach: odwadze, wolności i poszukiwaniu własnego „ja".


Czasem przez swoją "odmienność" tak jak tygrysica czujemy się zagubieni, zniewoleni, jednak musimy pamiętać, że ta inność sprawia, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju. Susanna Tamaro w "Tygrysicy i akrobacie" pokazuje, że walka o odzyskanie wewnętrznej wolności, odnalezienie własnej natury, spełnienie marzeń, choć trudne, jest osiągalne. I nawet jeśli trakcie w poszukiwaniu własnego "ja" napotkamy na przeszkody, to musimy potraktować je jako wyzwanie, gdyż "kiedy ma się marzenia, można przeskakiwać góry. Żadna przeszkoda nie wydaje się przeszkodą, żadne ograniczenie prawdziwym ograniczeniem."



Kilka słów o autorce
Susanna Tamaro urodziła się w Trieście w 1957 roku. Ukończyła reżyserię w Eksperymentalnym Ośrodku Kinematografii i przez dziesięć lat pracowała dla telewizji, kręcąc filmy dokumentalne o charakterze naukowym. Odkąd rozpoczęła karierę pisarską, jej książki sprzedały się we Włoszech w milionach egzemplarzy i doczekały wydań w ponad 40 krajach. Jest zaangażowana w działalność licznych organizacji charytatywnych i humanitarnych. Obecnie mieszka na farmie w Umbrii, gdzie zajmuje się m.in. hodowlą pszczół.


* tekst zapowiedzi oraz nota biograficzna w całości pochodzą od wydawcy Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)