Zaproszenie na Festiwal Apostrof
Orhan Pamuk przyjedzie do Polski już w maju i będzie gościem Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury! Oprócz tureckiego Noblisty, Empik zaprosił również inne gwiazdy światowego formatu. Pierwszymi ujawnionymi przez organizatorów rodzimymi nazwiskami są: Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda oraz Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Ogólnopolskie święto skierowane do miłośników literatury odbędzie się w dniach 14-20 maja w siedmiu miastach. Apostrof zawita do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Poznania. Kuratorem tegorocznej edycji jest Jacek Dehnel.
Empik już po raz trzeci zaprasza do spotkań oraz dyskusji wokół najważniejszych postaci i tytułów świata literatury. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie wybitny turecki pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla – Orhan Pamuk, który przyjedzie do polski na specjalnie zaproszenie Empiku i Wydawnictwa Literackiego, wyłącznego wydawcy dzieł pisarza w Polsce i zarazem oficyny, która w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia. Książki Pamuka, przetłumaczone na sześćdziesiąt języków, cieszą się ogromną popularnością wśród milionów czytelników na całym świecie, a każda kolejna powieść staje się bestsellerem – do najbardziej znanych i cenionych powieści tureckiego pisarza należą „Śnieg”, „Nazywam się Czerwień”, „Stambuł”, czy „Dziwna myśl w mej głowie”. Najnowsza powieść noblisty – „Rudowłosa” została opublikowana w Polsce w 2017 roku.
Opiekę merytoryczną nad Apostrofem 2018 powierzono pisarzowi wielokrotnie nominowanemu do Literackiej Nagrody Nike, laureatowi prestiżowej Nagrody Fundacji im. Kościelskich, wyróżnionemu Paszportem Polityki oraz Honorowemu Ambasadorowi Polszczyzny – Jackowi Dehnelowi.
W co szóstym polskim domu jest przynajmniej jedna książka Katarzyny Bondy. Jej kryminały to jedne z najlepiej sprzedających się polskich powieści ostatnich lat. Podczas Festiwalu Apostrof odbędzie się premiera „Czerwonego Pająka” (Muza) – finału cyklu „Cztery żywioły”. Kolejną festiwalową premierą jest poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą, i często jedyną, namiastką wolności – po ogromnym sukcesie biografii Beksińskich Magdalena Grzebałkowska powraca z historią Krzysztofa Komedy: „Komeda. Osobiste życie jazzu” (Znak). Na festiwal ukaże się także nowa książka ubiegłorocznej laureatki Paszportu Polityki Natalii Fiedorczuk-Cieślak. „Ulga” (Wielka Litera) ponownie uderza w czuły punkt naszego poczucia komfortu, tym razem podejmując temat zazwyczaj zamknięty w czterech ścianach, przemilczany, wstydliwy, czesto bagatelizowany – przemoc. Nazwiska kolejnych twórców zostaną ogłoszone już w marcu.
Festiwalowi co roku towarzyszy inna oprawa graficzna. Po świetnych plakatach Tymka Borowskiego i Radka Szlagi, o grafikę do trzeciej edycji zadba Małgorzata Gurowska – wielokrotnie nagradzana artystka wizualna, której uznanie przyniosły m.in. plakaty i książki artystyczne. Jej proste w formie i intensywne w przekazie grafiki były pokazywane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.
Empik już po raz trzeci organizuje Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. To dziesiątki spotkań, dyskusji i atrakcji dla czytelników, którym towarzyszy kilkanaście premier. Wydarzenia warszawskie będą skupione wokół Teatru Powszechnego. Kuratorami poprzednich edycji byli Sylwia Chutnik (2016) i Szczepan Twardoch (2017). *
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
14-20 maja 2018 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Wielka Litera
Link do wydarzenia na Facebooku:
Wybieracie się?
Empik to największa sieć dystrybucji dóbr kultury, wiedzy i rozrywki na polskim rynku, istnieje od blisko 70 lat. To jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek i niekwestionowany lider w kategoriach wydawniczych (książki, muzyka, film). Empik organizuje ponad 1500 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych rocznie, które gromadzą łącznie ponad 100 tysięcy uczestników. Są to przede wszystkim spotkania autorskie (w tym ponad 600 spotkań z autorami książek i 300 spotkań z muzykami), a także koncerty, wystawy i warsztaty kreatywne. W 250 salonach Empik oferuje dziesiątki tysięcy książek, płyt z muzyką, filmów, gier multimedialnych, czasopism, artykułów artystyczno-kreatywnych i papierniczych, zabawek edukacyjnych, gier planszowych, a także bilety na różnorodne wydarzenia. Empik to także jeden z największych sklepów internetowych w Polsce i lider e-commerce w naszym kraju.
* materiały promocyjne organizatora
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)