Pod nóż, czyli najlepsze książki z medycyną w tle #4


To jeszcze nie koniec jesiennych premier. Mam dla Ciebie, drogi czytelniku, kolejną, czwartą już część poradnika zakupowego z książkami o tematyce medycznej, zdrowotnej i tym razem nieco przewrotnie, także urodowej. Cieszy mnie fakt coraz większej popularności tego typu publikacji i myślę, że to nie ostatnie zestawienie. Tymczasem zachęcam do lektury.


* Seksuolożki. Sekrety gabinetów
* Marta Szarejko
* Wydawnictwo Znak

Ginekolog zapyta Cię o ostatnią miesiączkę, a seksuolog – czy czerpiesz radość z seksu.
Seks jest papierkiem lakmusowym relacji. Czy można tworzyć dobry związek bez udanego życia seksualnego? Czy problemy małżeńskie można rozwiązać w łóżku? O seksie chcielibyśmy wiedzieć wszystko. Wstydzimy się, więc o nic nie pytamy.
Czy Polki odczuwają przyjemność z seksu?
Jaki wpływ na seks ma nauczanie Kościoła?
Czy kobiety mogą mieć większe potrzeby seksualne od swoich partnerów?
Czy kobieta, która nie ma ochoty na seks, jest "popsuta"?
Czy masturbacja jest powodem do wstydu?
Jak wygląda seks w ciąży i po porodzie?
Jak zaspokoić naturalne potrzeby seksualne osoby z upośledzeniem fizycznym lub umysłowym?
Czy po pięćdziesiątce wypada jeszcze być aktywnym seksualnie?
Czy w małżeństwie może dojść do gwałtu?
Z kobietami seksuolożkami o kobiecej seksualności szczerze rozmawia Marta Szarejko, dziennikarka i publicystka. Razem ze swoimi rozmówczyniami odkrywa sekrety polskich gabinetów seksuologicznych. Zadaje pytania, na które chciałybyśmy poznać odpowiedzi, ale dotychczas nie miałyśmy kogo zapytać.


* Pod nóż. 28 niezwykłych operacji w historii chirurgii
* Arnold Van De Laar
* Wydawnictwo Literackie

Tracheotomia prezydenta Kennedy'ego, Bob Marley i czerniak pod paznokciem, tętniak Einsteina, Jan Paweł II i historia jednego pocisku...
Arnold van de Laar zaprasza w podróż przez dzieje chirurgii – od starożytności po najnowsze osiągnięcia i technologie. Ogrom wiedzy i równie wiele anegdot, opowiadanych z przymrużeniem oka – to wszystko czyni "Pod nóż" najatrakcyjniejszą na polskim rynku książką o tej tematyce.
"Kim są chirurdzy, jacy to ludzie? Skąd przychodzi im do głowy pomysł krojenia czyjegoś ciała w chwili, gdy ta osoba nic nie czuje? Jak mogą spokojnie spać, podczas gdy zoperowany pacjent walczy o życie? Jak dają sobie radę po śmierci pacjenta pod nożem, nawet jeśli nie popełnili błędu? Czy chirurdzy są szaleni, genialni, czy pozbawieni wszelkich skrupułów?" – pisze we wstępie autor, holenderski chirurg specjalizujący się w laparoskopii. Arnold van de Laar mieszka z rodziną i pracuje w Amsterdamie.


* Ciało nie kłamie 
* dr Judy Melinek, T.J. Mitchell
* Wydawnictwo Filia

Dr Judy Melinek zabiera czytelników za policyjne taśmy, podczas najbardziej wstrząsających przypadków gwałtownej śmierci w Nowym Jorku. Opowiada między innymi o wydarzeniach z 11 września, aktach bioterroryzmu przy użyciu wąglika oraz katastrofie lotu 587 linii American Airlines.

"Ciało nie kłamie" to szczery zapis wspomnień patolożki, dr Judy Melinek, pracującej w nowojorskim biurze naczelnego lekarza sądowego na stanowisku specjalisty medycyny sądowej. Dr Melinek opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu oględzin na miejscu zgonu i wspieraniu pogrążonych w żałobie bliskich.

Poznajcie jeden z najtrudniejszych zawodów, pełen zagadek, niespodziewanych wyzwań, stojący w rozkroku między światem żywych i umarłych. Dr Melinek odkrywa przed nami nagą prawdę o pracy w kostnicy bez upiększających opisów.

* Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę
* Thomas Hager
* Wydawnictwo Rebis

Każdy znaczący lek ma swoją historię. Może być owocem geniuszu badacza dziwaka, spowodować przełom w medycynie, a nawet zmienić geopolitykę. Niektóre powstały przypadkowo – na przykład pierwszy lek uspokajający odkryto podczas prac nad penicyliną. Wypuszczony na rynek w 1955 roku pod nazwą Miltown zrobił furorę w Hollywood jako "martini w pigułce" i zmienił nastawienie społeczne do środków poprawiających nastrój.
Począwszy od używanego od tysięcy lat opium, z "Dziesięciu leków, które ukształtowały medycynę" dowiadujemy się, jak rozliczne medykamenty zmieniły nasze życie. Thomas Hager opowiada między innymi o zapomnianej pionierce szczepień przeciw ospie w Wielkiej Brytanii, o "kropelkach nasennych" służących temu, co obecnie "pigułka gwałtu", o pierwszym antybiotyku, który ocalił życie milionów ludzi, o pierwszym leku antypsychotycznym, za sprawą którego opustoszały szpitale dla obłąkanych, a także o Viagrze, statynach i otwierających nową epokę medycyny przeciwciałach monoklonalnych.
Opowieści o lekach, które Thomas Hager zebrał w tej książce, składają się na fascynującą historię ich roli w nowożytnej medycynie, a zarazem ewolucji naszej kultury.

* Beautyfikacje. Sekrety poprawiania urody dla niewtajemniczonych
* Maxime Parker 
* Wydawnictwo Novae Res

Co to jest "Barbie Pussy"?
Czy warto poddać się liposukcji?
Brazylijski Lifting Pośladków - tłuszcz czy implanty?
Czy można na stałe zmienić kolor oczu?
Jak wyszczuplić twarz?
Odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce "Beautyfikacja". Autorka, która poznała na własnej skórze tajniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w rzeczowy sposób opisuje nie tylko zabiegi popularne w Polsce, ale i te, które jeszcze do naszego kraju nie dotarły, przy okazji dzieląc się refleksjami na temat tego, czy warto stać się "zrobioną księżniczką".

Bez względu na to, czy dopiero planujecie swój pierwszy poważny zabieg upiększający, czy zastanawiacie się nad kolejnym, "Beautyfikacja" sprawi, że na poprawianie urody spojrzycie świeżym okiem, a wasz apetyt na piękno wzrośnie!
Żyjemy w Europie i tutaj (a szczególnie w Polsce) poprawianie urody, skupianie się na swoim wizerunku zewnętrznym i jego nadmierna (w mniemaniu innych) pielęgnacja są postrzegane jako próżność. Jednak nie wszędzie tak jest. Dla porównania, w Korei Południowej poprawianie urody jest na porządku dziennym oraz nie jest oznaką próżności, ale najwyższą formą rozwoju, pracy nad sobą i chęcią polepszenia bytu swojego oraz ewentualnej przyszłej rodziny.

* Krew. Pieniądze, medycyna i tajemnice
* Rose George
* Wydawnictwo Znak

Substancja cenniejsza od ropy i złota. Zawiera w sobie gwiezdny pył z martwych supernowych, a także ocean – sól i wodę. Tysiące ludzie oddaje ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów.
Daje życie...

"Oto jedyna w swoim rodzaju biografia krwi, pełna niesamowitych historii, ciekawostek i anegdot.
Czy wiesz, że codziennie w naszym ciele krąży 30 bilionów krwinek, które pokonują 19 tysięcy kilometrów w układzie krwionośnym o łącznej długości ponad 90 tysięcy kilometrów (czyli dwa razy tyle, ile ma równik)? Czy wiesz, że na świecie istnieją farmy, w których hoduje się miliony "medycznych" pijawek? Dlaczego menstruacja od zawsze była takim tematem tabu? Skąd wziął się u Świadków Jehowy zakaz transfuzji krwi? Dlaczego ludzie wierzyli w wampiry i czy one na pewno nie istnieją?
O krwi wiemy bardzo dużo, ale wciąż skrywa wiele tajemnic. Jest obiektem fascynacji i obsesji. Rose George, nowa gwiazda literatury faktu na świecie, opowiada o jej medycznym, biznesowym i kulturowym znaczeniu.

ZAPOWIEDZI

* Z ręką na pulsie
* Rachel Clarke
* Wydawnictwo Feeria, premiera 16.10.2019 r

Jest czwarta nad ranem, a ja jestem lekarką rezydentką i piszę z weekendowej nocnej zmiany w szanowanym szpitalu klinicznym. Odpowiadałam na wezwania do zatrzymania krążenia, reagowałam na zagrażające życiu krwotoki i wstrząsy septyczne, trzymałam za dłoń młodą kobietę umierającą na raka, usiłowałam pocieszyć jej rodzinę, przemierzyłam mile ciemnych korytarzy, gdzie chwilami chciałam szlochać z wyczerpania, zapomniałam o jedzeniu, zapomniałam o piciu, sięgałam do najgłębszych rezerw posiadanej siły, aby w tę niekończącą się noc móc wciąż dawać moim pacjentom współczucie, życzliwość, a przede wszystkim właściwe leki.

Jak traumatyczne okazuje się rozpoczęcie pracy pełnoetatowego lekarza? Jak wstrząsające jest wkroczenie do świata bólu, straty i traumy? Jak to jest być lekarzem nowicjuszem zmuszonym do podejmowania decyzji, które mogą na zawsze zmienić lub zakończyć czyjeś życie?

Przeciętnemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić sytuacje, gdy lekarze walczą o satysfakcjonujące miejsce w hierarchii zawodowej kosztem pacjenta. A ta bitwa toczy się na co dzień...

"Z ręką na pulsie" to niezwykłe wspomnienia wkraczającej w medyczny świat młodej, niedoświadczonej lekarki. Opowieść o tym, jak głód rywalizacji i chęć utrzymania renomowanej pozycji decydują o stanie służby zdrowia. Czy ludzka zawiść i chęć "utarcia nosa" lekarzom nowicjuszom mogą okazać się ważniejsze od zdrowia pacjenta?

* Mózg w żałobie
* Dr Lisa M. Shulman
* Wydawnictwo Filia, premiera 16.10.2019 r. 

Poruszająca historia wybitnej neurolog, która zmierzyła się ze śmiertelną chorobą męża, lekarza.
W 2011 roku u męża dr Lisy Shulman, dr. Williama Weinera, zdiagnozowano raka. Zmarł siedemnaście miesięcy później.
Oboje byli neurologami. Nagle z lekarzy stali się pacjentami.
Neurolog jest ekspertem w nauce o mózgu, jednak okazuje się, że nikt nie jest dobrze przygotowany na kolejne etapy walki ze śmiertelną chorobą.
Ta książka jest poruszającym zapisem przemyśleń obojga lekarzy. Wspomnienia dr Shulman przeplatają się ze wspomnieniami jej męża, Billa.
Towarzyszymy im od chwili diagnozy, poprzez różne etapy walki z chorobą, aż do momentu pogodzenia się z sytuacją, w jakiej się znaleźli.
Dotąd oboje ratowali swoich pacjentów, teraz muszą ratować siebie.
Poruszająca książka o miłości i medycynie. O działaniu mózgu w ekstremalnej sytuacji.
O heroicznej walce o rodzinę, godność i nadzieję.

* Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
* Randi Hutter Epstein
* Wydawnictwo Marginesy, premiera 16.10.2019 r.

Metabolizm, sen, nastroje, układ odpornościowy, dojrzewanie i seks – to zaledwie wierzchołek tego, co kontrolują hormony, potężne związki chemiczne, których tajemnica sięga zatęchłych piwnic pełnych słojów z mózgami w formalinie i nowoczesnych klinik hormonalnych w Los Angeles.
Lekarz, który w latach 20. XX wieku propagował wazektomię jako niezawodną metodę zwiększania libido, studentka medycyny, która dwadzieścia lat później odkryła hormon hCg informujący o ciąży, oraz matka, która używała przysadek mózgowych zmarłych, by za pomocą wydobytego z nich hormonu wzrostu leczyć swojego syna – to tylko niektórzy bohaterowie tej pełnej fascynujących niuansów, opisów badań i zabawnych anegdot książki. Zostali tu sportretowani zarówno najważniejsi naukowcy stojący za rewolucyjnymi odkryciami na temat równowagi hormonalnej, jak i szarlatani, którzy proponowali równie szatańskie kuracje.
"Pobudzeni" to pasjonująca, dowcipna i szokująca opowieść o historii endokrynologii. A także o tym, że bywamy zaledwie marionetkami we władzy adrenaliny, oksytocyny, estrogenu czy testosteronu.



* Masz to we krwi. Morfologia, hashimoto, cholesterol
* Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
* Wydawnictwo Publicat, premiera 16.10.2019

Coraz bardziej uświadamiamy sobie, jak ważne są badania profilaktyczne. Jednak widząc wyniki, często nie mamy pojęcia, co one oznaczają. Ta książka to praktyczny poradnik dosłownie dla każdego. W prostych słowach dowiesz się, jak odczytać wyniki morfologii, cholesterolu oraz panelu tarczycy.

Znajdziesz tu też coś, czego nie spotkasz w innych publikacjach – praktyczną analizę wyników badań konkretnych przypadków.

Książka jest tak zaprojektowana, żebyś po jej lekturze potrafił odczytać wyniki badań, wyciągając z nich konkretne wnioski.

Praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jak odczytywać wyniki badań krwi (od morfologii przez panel tarczycy po cholesterol), jak minimalizować ryzyko choroby i wdrożyć prawidłowe nawyki dietetyczne wspomagające zdrowie.


Na dzisiaj to już wszystko, książek z medycyną w tle pojawia się coraz więcej, co za tym idzie wybranie tych naprawdę wartych uwagi zaczyna się robić trudniejsze. Ale nie martw się, czuwam na tym, by wybierać najlepsze. Zainteresowały Cię powyższe propozycje? 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie i proszę, nie obrażaj nikogo.
Masz pytania, wnioski, spostrzeżenia? Pisz śmiało ;)