Jak napisać pracę licencjacką o... hip-hopie.
![]() |
źródło |
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam wyjątkową publikację. To coś, z czym jeszcze dotąd się nie spotkałam. NovaeRes, jak na wydawnictwo innowacyjne przystało wydało... pracę licencjacką. I to jaką! Moi drodzy, jeśli studiujecie kierunek socjologiczny, pedagogiczny, bądź pokrewne i nie macie pomysłu na pracę badawczą serdecznie polecam tę pozycję. Książka ta ukazuje pozytywną rolę polskiego rapu, oswaja go a nawet przekonuje, że ma on terapeutyczną moc. Niezła ciekawostka, prawda?
Hip-hop jest w naszym kraju synonimem muzyki ulicy. Przeciętny obywatel kojarzy go ze złymi chłopcami, którzy żyją na bakier z prawem, a wolnych chwilach recytują pełne wulgaryzmów wierszyki. Tymczasem autor książki, Przemysław Kaca, próbuje udowodnić, że hip-hop to kultura. Co prawda bardzo żywiołowa i nad wyraz spontaniczna, ale za to szczera i bezkompromisowa. Udowadnia, że twórcy hip-hopowi to nie czyste zło z ławki pod blokiem, a raczej głos pokolenia, które nie ma łatwego życia i swój bunt wyraża muzyką.
I właśnie ta muzyka daje im coś, co najważniejsze - wolność i odskocznię od szarości dnia codziennego.
Czytaliście kiedyś pracę dyplomową, od której nie można się oderwać? Ja czytałam, to była moja praca ;) A poważnie, z reguły publikacje tego typu nie wyróżniają się niczym specjalnym, są nudne i przepełnione naukowym bełkotem, którego nie czytamy dla przyjemności. Przedstawiają suche fakty, niekiedy poparte autorskimi badaniami i udowadniają tezy wzięte z kosmosu. Tymczasem powyższa publikacja zaskakuje życiową prawdziwością, przedstawia szczegółowo rolę, jaką pełni hip-hop w kształtowaniu postaw i zachowań młodzieży niedostosowanej społecznie. Autor sugeruje, że kultura hip-hop znacząco wpływa na kształtowanie życia młodego człowieka i ukazuje zalety polskiego rapu oraz jego rolę w kreowaniu postaw młodych ludzi. Wszelkie tezy zostały poparte fachową bibliografią. Przemysław Kaca zamieścił też w publikacji metodologię badań (kwestionariusz wywiadu) oraz wnioski z badań własnych.
W efekcie autor udowodnił, że ten specyficzny rodzaj muzyki znacząco wpływa na dzieci ulicy w sposób zdecydowanie pozytywny. Szczegółowo omówił zagadnienie niedostosowania społecznego i wspomniał o roli i cechach skutecznego wychowawcy. Praca jest ciekawa i nie nuży, a do tego przedstawia specyficzny temat - nie dziwi mnie już to, że została wydana w formie książki.
Jeśli jesteście ciekawi, jak powinna wyglądać nietypowa praca dyplomowa lub macie ochotę zgłębić temat - zapraszam do lektury. Dla szkolnych pedagogów, nauczycieli czy wychowawców w ośrodkach młodzieżowych może to być bardzo inspirująca lektura, choć zagadnienia będą im raczej znane.
Tytuł: HIP-HOP jako narzędzie resocjalizacji młodzieży.
Autor: Przemysław Kaca
Wydawnictwo: NovaeRes 2014
Ocena: nie podlega
Za możliwość poznania publikacji dziękuję Wydawnictwu NovaeRes